הפוריות בעיני הרפואה הסינית

עודכן: 7 בדצמ׳ 2020

מאת שיזף כהן מטפלת ברפואה סינית למשפחה


בעיות פוריות יכולות לנבוע מבעיה בגבר או באשה.

במאמר זה אתמקד בבעיות פריון הקשורות באשה בלבד, אפרט את התיחסות הרפואה הסינית למונחים והאבחנות המקובלים ברפואה המערבית ואציג את האבחנות הנפוצות לבעיות פוריות, אפרט על האיברים המעורבים לפי הרפואה הסינית ולסיום אתאר את נושא הרגש שמקבל חשיבות גדולה.

הרפואה הסינית מחלקת את המערכות השונות בגוף לתיפקודי איברים שונים. מערכת הרבייה הנשית (האברים , הבלוטות, הפרשותיהן ומצב הנפש) מתוארת ברפואה הסינית במונחים של תפקודי האיברים כליות, לב ורחם. (גם הכבד הטחול והריאות תורמים בדרך פחות ישירה למערכת הפוריות והרבייה. ) בכתבים העתיקים נאמר כי "הרחם, הלב והכליות מייצגים את ליבת מערכת הרבייה".

תמצית הכליות* תוארה בצורה דומה למה שהרפואה המערבית המודרנית מתארת כתאי הרבייה, הביציות והזרע, ו* YIN&YANG הכליות כוללים השפעת הורמונים אשר מווסתים את חלקיו השונים של מחזור האשה.

לתמצית הכליות תפקיד חשוב בפיזיולוגיה הנשית בכל הרמות, החל מגיל ההתבגרות, הריון ועד מנופאוזה. אספקט נוסף של הכליות משפיע בין היתר על הליבידו והתפקוד המיני.

הרחם מתואר כזירה בה הכל מתרחש, והמונח רחם כולל בתוכו את כל איברי הרבייה הנשית; רחם, שחלות, חצוצרות וצוואר הרחם.

הנפש של הלב- "SHEN". התרגום שבחרתי לו הוא רוח, אך המונח SHEN כולל בתוכו גם את המחשבה, הרמה הרוחנית הגבוהה וגם את הרמה הגשמית יותר של המוח ומערכת העצבים. הרוח מקושרת ללב ונשלטת על ידו. לפי הרפואה הסינית ללב ולרוח הלב יחד עם הכליות תפקיד חשוב בפוריות. כשרוח הלב והלב בריאים יש יציבות ושקט מחשבתי, ואז השלבים של מחזור הווסת יתרחשו באין מפריע.בעיות פריון עיקריות קשורות על פי הרפואה הסינית בשלושה תסמינים מרכזיים:

חסר דם

חולשת כליות

תקיעות צ'י


חסר דם - תפקיד הדם הינו להזין את הרקמות הזקוקות ללחות- עור, שיער, עיניים, ציפורניים, שרירים וגידים, וכן את רירית הרחם כדי שהעובר יוכל להקלט בה. הדם מאוחסן בכבד בעיקר בזמן מנוחת הגוף, כאשר דם הכבד חסר , אז דימום הווסת יהיה דליל ומועט או שלא תהיה ווסת כלל.

חולשת כליות- מתבטאת בכל האספקטים של הכליות, YIN & YANG ותמצית הכליות "JING"

חולשת תמצית הכליות "JING" - אם הנערה נולדה עם מחסור גדול בתמצית הכליות, סביר להניח שהתפתחות השחלות והרחם תהיה לקויה מה שבמקרים חמורים יוביל לעקרות, היעדר התפתחות מינית, אמנוריאה, תנגודת שחלתית, מחזור לא סדיר או מנופאוזה מוקדמת. בהתאם לחומרת המחסור הסימנים יכולים להיות פחות חמורים, כמו התפתחות מינית מאוחרת, ביוץ לסירוגין או איכות ביציות נמוכה.

חולשת YIN הכליות- יכולה להתבטא ברירית רחם דקה אשר לא מספיקה כדי להחזיק ולהזין הריון, אי התפתחות הזקיקים וביוץ שיאחר או יקדים.

חולשת YANG הכליות- אנרגיית ה YANG מניעה ומחחמת. יש חשיבות גדולה לתנועה להתאפשרות הביוץ, כאשר הביצית משוגרת מהשחלה לחצוצרה. רגע ההתעברות גם הוא תלוי ברמה תקינה של אנרגייה YANG אשר אחראית על כל השינויים המתרחשים בגוף. ל YANG הכליות תפקיד חשוב לאחר הביוץ, כאשר הביצית המופרית מגיעה לרחם להשתרשות והתפתחות. הסינים במשך אלפי שנים תיארו את הסיבה לחוסר יכולת של נשים מסויימות להרות ב"רחם קר" או במילים אחרות בחסר YANG של הכליות. היום אנחנו מקשרים את YANG הכליות לפרוגסטרון. כאשר זה חסר לא תהיה השרשה ותמיכה בהתפתחות הראשונית של העובר.

תקיעות צ'י- הצ'י זו האנרגייה הזורמת בערוצים ובמרידיאנים, ומקדמת את התקשורת בין מערכות האיברים בגוף, ובין חלקי הגוף החיצוניים והפנימיים. במחזור הווסת יש חשיבות עצומה לתנועה חופשית וחלקה של הצ'י כדי לתמוך בתנועת הביצית מהשחלות דרך החצוצרות אל הרחם בזמן הביוץ, בנוסף הצ'י חשוב כדי לשחרר ולהוציא החוצה את דם הווסת. במונחים סיניים צ'י הכבד הוא זה האחראי על התנועה החופשית ללא הפרעות, אשר חשובה בעיקר בשני זמנים הכרחיים במחזור- ווסת וביוץ.


הרפואה הסינית מייחסת חשיבות זהה למצב הגוף והנפש, אם הנפש לא מאוזנת זה ישפיע בהכרח על התפקוד הפיזיולוגי ולהיפך. האברים הפנימיים מתחלקים לאיברים YIN ואיברים YANG. לא אפרט כאן על איברי ה YANG, אלא על איברי הYIN בלבד.

ישנם חמישה איברים YIN לב, כליות, טחול, ריאות וכבד. לכל איבר YIN יש חלק נפש שונה אשר משתייך אליו. בכתבים העתיקים נכתב "כאשר חמשת האיברים (של ה YIN) מאבדים אנרגייה בעקבות חוסר איזון בשבע הרגשות ותשוקות עודפות, זה יוביל לאיבוד מאנרגיית הרבייה".

בחרתי להציג חלק מהרגשות המשוייכים לאיברים השונים וביטויים בהיבט של בעיות פוריות:

הלב- לוקח חלק בייצור הדם, שולט על הדם וכלי הדם. מאחסן את הרוח והמחשבה ( SHEN ) אשר כוללת בתוכה גם את התפקוד הנפשי של שאר חלקי הנפש המשוייכים לאיברי ה YIN האחרים (טחול, כבד, ריאות וכליות). לפי הרפואה הסינית הפעילות המחשבתית וההכרתית שוכנות בלב, מה שאומר שמצב הלב והדם ישפיעו על הפעילות השכלית ותכלול בתוכה גם את המצב הרגשי.

הרגש שמקושר ללב הוא השמחה, השמחה במצב נורמלי הופכת את המחשבה לשלווה ונינוחה ועל כן מטיבה עם המערכת החיסונית שלנו, כאשר השמחה הופכת לעודפת עם התרגשות יתר ודחפים בלתי נשלטים אז תהפוך לפוגעת בתפקוד הלב מה שיכול להוביל לתסמינים של דפיקות לב, התרגשות יתר, נדודי שינה, חוסר שקט, ועוד.


הכליות- מאחסנות את תמצית החיים שלנו (JING), הקונסטיטוציה, שהיא המקור של ה YIN & YANG בכל הגוף, הן שולטות על הלידה, ההתפתחות הגופנית וההתבגרות המינית והפוריות וגם שולטות על מצב ההכרה- כל זמן שאנרגיית הכליות חזקה אנחנו גדלים, מתחזקים, הופכים פוריים ומצליחים לשמר את הפוריות, ברגע שאנרגייה זו נחלשת הגוף ותפקודיו נחלשים ותהליך ההזדקנות וההיחלשות מתחיל.

הכליות מאחסנות את כוח הרצון ויכולת ההתמדה ( ZHI ). אם הכליות חזקות, כוח הרצון יהיה חזק, המחשבות ממוקדות ביעדים שקבענו לעצמנו. אם הכליות חלשות כוח הרצון יהיה חסר ולא תהיה מוטיבציה לחתור ליעדים.

הרגש המקושר לכליות הוא הפחד, הפחד גורם לאיבוד הרוח והרצון מה שיוביל לחוסר יציבות וחוסר בטחון רגשי.

הכבד- מניע צ'י ודם, מאחסן את הדם והנשמה ( HUN אשר מעוגנת בדם). לכבד אנרגיות של התפתחות, תנועה וצמיחה. הכבד שולט על זרימה חופשית בגוף ( של דם, צ'י, נוזלי גוף,עיכול ורגשות).

הכבד מניע דם ומאחסן אותו וגם אחראי על תנועה חלקה של צ'י ולכן יש לו תפקיד מכריע בזמנים הקשורים לביוץ ווסת, אשר שניהם כוללים תנועה ושינוי. ובכך לשניהם יכולת השפעה על הזנת הרחם.

הכבד מאחסן את הנשמה, הנשמה מכילה את "רוחות הרפאים" שלנו- זכרונות מוחשיים שמשפיעים על דרכנו בחיים. הנשמה נכנסת לגוף זמן קצר לאחר הלידה ועוזבת אותו במותו. הנשמה משפיעה על היכולת לתכנן את חיינו ולמצוא חוש כיוון בחיים, חוסר כיוון בחיים ובלבול נפשי יכולים להיות מושווים לשיטוט הנשמה בלבד בחלל ובזמן (כמו רוח רפאים). אם הכבד ובעיקר דם הכבד שופע, אז הנשמה מעוגנת ויכולה לעזור לנו לתכנן את חיינו בחוכמה ועם חזון. אם הכבד ודם הכבד חלשים הנשמה לא תהיה מקורקעת ולא יהיה חוש כיוון בחיים.

הרגש שמקושר לכבד הוא הכעס, הכעס במובן הרחב של המילה, וכולל בתוכו תסכול, תרעומת, נטירת טינה, כעס מודחק וזעם. הכעס גורם לתקיעות צ'י הכבד ובעיקר כשהוא מודחק. בנוסף מחלה של הכבד יכולה לגרום לאדם להיות רגזני.

הטחול- אחראי על ייצור צ'י ודם ומאחסן את הבינה ( YI ). הטחול אחראי על ספיגת המזון ועל ההתמרה והשינוע של כל תהליך המיצוי בעיכול, מייצר את הדם ושולט בסירקולציית דם בכלי הדם.

הטחול משכן את הבינה, שאחראית על השימוש במחשבות, יכולת למידה וזכרון, חדות מחשבה- מיקוד, יכולת ריכוז ויצירת רעיונות.

הרגש שמקושר לטחול הוא דאגות והרהורים, ההרהורים דומים מאוד לדאגות באופיים ובהשפעתם. ההרהורים מורכבים מחשיבה ממושכת, מחשבות תכופות על אירועים או אנשים מסויימים ( גם אם ללא דאגות), או געגועים מלאים בערגה לעבר במקרים קיצוניים יובילו למחשבות אובססיביות.

הריאות- שולטות בהפצת הצ'י והנוזלים, אחראיות למערכת החיסון ומאחסנות את הנשמה הגשמית ( PO )

הנשמה הגשמית היא החלק הכי פיזי וחומרי בנפש האנושית, דרכה אפשר לחוש גרד וכאב, מחדדת תחושות ותנודות הנשמה הגשמית מתה עם הגוף כשהוא מת.

הרגש שמקושר לריאות הוא צער ואבל , לצער ולאבל יש נטייה לרוקן את הצ'י וגם יכולים להוביל לתקיעות צ'י בחזה, מה שיתבטא בתחושת לחץ קלה בחזה וקוצר נשימה קל


לסיכום משום הקשר הישיר בין הלב והרחם ( והשפעתם זה על זה), ישנה חשיבות עצומה כחלק מהטיפול להתמקד בזרימה חופשית של צ'י ודם, וכן בנוסף נרצה לווסת את תפקודי הלב בעיקר מבחינת השליטה בכלי הדם ומבחינת הרוח, חלק הנפש המשוייך ללב, וכן לווסת את תפקודיהם הרגשיים של שאר איברי ה YIN משום שלעיתים קרובות מצבים רגשיים באשה משפיעים על מחזור הווסת והפוריות ולהיפך.

הטיפול יעשה באמצעות טיפולי דיקור צמחים והנחיות תזונתיות לפי אבחנה אישית לכל מטופל ומטופלת.* בתפיסה הסינית ישנה חלוקה בסיסית בין YIN ל YANG , שני הפכים המשלימים זו את זה,

ה YIN מייצג את הנקבה, חומר שמזין ומלחלח, ירח, קור, חושך, לילה ועוד

ה YANG מייצג את הזכר, אנרגיה, שמש, חום, אור, יום ועוד

תמצית הכליות – JING , תמצית החיים, מתארת את הקונסטיטוציה שלנו ותתורגם גם כעיקר אנרגיית הרבייה, למשל כאשר תמצית הכליות שופעת זה סימן לפוריות ולאריכות ימים

צ'י- אנרגיית החיים, הכוח שמניע את כל התהליכים המתרחשים באדם ובטבע. לכל איבר בגוף יש צ'י שמייחד ומגדיר אותו.


62 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול