מחלות נשים – סכרת הריון תסמינים

עודכן: 7 בדצמ׳ 2020

מאת שיזף כהן מטפלת ברפואה סינית למשפחה


סכרת הריון מוגדרת כמצב של אי סבילות לגלוקוז, שכיחותה בישראל 3-5% מכלל הנשים בהריון, לרוב מופיעה בשליש השני והשלישי של ההריון. מרבית הנשים הסובלות מסכרת הריון יהיו ללא תסמינים. סכרת הריון יכולה לגרום לסיבוכים כגון: עוברים גדולים, ריבוי מי שפיר, איחור בבשלות הריאות ועוד.. אצל האם יכול לגרום להריון בסיכון גבוה, יתר לחץ דם, בצקות, רעלת הריון, זירוז לידה, לידה מוקדמת, ניתוחים קיסריים ועוד.. . מכיוון שסכרת הריון הינה בדרך כלל ללא תסמינים יש לבצע בדיקות כגון העמסת סוכר כדי לגלות אם ישנה מחלה חבויה (התוצאות יהיו בעלות ערכים גבוהים ).


סכרת הריון בעיני הרפואה הסינית לנשים

לפי הרפואה הסינית, ההריון הוא זמן של שינוי במחזוריות הטבעית בגוף האישה. כתוצאה מהפסקת המחזור החודשי מתרחשים בגוף הרבה שינויים אשר אופייניים להריון, ולא מופיעים בזמן אחר.

סכרת הריון ותסמיניה לפי הרפואה הסינית מתחלקת לשלוש אבחנות עיקריות לפי פלג גוף עליון, אמצעי ותחתון

1- פלג גוף עליון, חום בריאות ( FEI ) עם התכלות הנוזלים- הריאות לפי הרפואה הסינית אחראיות על הפצת האנרגיה והנוזלים בגוף, כאשר יש חום בריאות, הוא יכלה את הנוזלים החשובים ויגרור בעקבות זאת יובש. הביטוי יכול להופיע בתחושת צמא ויובש בפה ובגרון ובקוצר נשימה. הטיפול יהיה באמצעות דיקור סיני התאמת תזונה ובמידת הצורך פורמולת צמחים סיניים מותאמת אישית.

2- פלג גוף אמצעי, חסר YIN במערכת העיכול ( WEI) עם חום ויובש- ברפואה הסינית מערכת העיכול אחראית בין היתר על ייצור נוזלים, כאשר יש חסר ב YIN במערכת העיכול יהיה מצב של חום ויובש הביטוי יכול להופיע כרעב מוגבר מהמצופה, תתכן ירידה במשקל, ותתכן עצירות. [בתפיסה הסינית ישנה חלוקה בסיסית בין YIN ו YANG (שני הפכים שמשלימים זה את זו ה YIN מייצג את הנקבה, ירח, קור, חושך ותנועה כלפיי פנים ועוד. ה YANG מייצג את הזכר, שמש, חום, אור ותנועה כלפיי חוץ ועוד. ] הטיפול יהיה באמצעות דיקור סיני התאמת תזונה ובמידת הצורך פורמולת צמחים סיניים מותאמת אישית.

3- פלג גוף תחתון, חסר YIN ותמצית הכליות ( SHEN )- {הכוונה בתמצית היא למטען התורשתי איתו כל אחד מאיתנו מגיע לעולם, והוא זה שייקבע את מבנה גופנו ואת המחלות מהן אנו עלולים לסבול, ניתן להשוות לגנטיקה מבחינה מערבית.} הביטוי יכול להופיע ככאב בגב תחתון, חולשה של הברכיים, יובש בעור ובפה, סחרחורות וראייה מעורפלת ועוד.. . הטיפול יהיה באמצעות דיקור סיני התאמת תזונה ובמידת הצורך פורמולת צמחים סיניים מותאמת אישית.


טיפים לתזונה מתאימה בסכרת הריון והתסמינים:

ישנה חשיבות עצומה לתזונה בעלת ערך גליקמי נמוך, שכן הטיפול דרכה ישפר את מדדי הסוכר בדם בצורה הכי מהירה ויעילה.

מזונות מומלצים:

אבוקדו, זיתים, אגוזים וזרעים

דגים: סלמון, טונה, אנשובי ועוד..

אורז בסמטי

בשר בקר, עוף, הודו

ביצים

ירקות כמה שרוצים

מעט פירות

מזונות שרצוי להמנע ולצמצם צריכתם:

סוכר לבן

מוצרי חיטה להחליפם בשיפון, כוסמין

תפו"א

תירס ומוצרים נלווים העשויים מתירס (סירופ תירס, קמח תירס, דגני בוקר.. )

תפריט לדוגמא:

ארוחת בוקר- חביתת ירק מ 2 ביצים/ ביצים קשות + סלט ירקות ניתן להוסיף 2 כפות טחינה

ארוחת צהריים- פילה סלמון/ חזה עוף/ הודו/ בקר + ירקות מוקצים/ מאודים/ סלט ירקות טרי

ארוחת ערב- מרק ירקות/ ירקות מוקפצים ניתן לשלב כמו בצהריים עם חלבון כלשהו/ סלט ירקות טרי עם טחינה

לבין הארוחות- אגוזים טבעיים למיניהם/ פירות/ ירקות חתוכים כמקלות


**חשוב לשמור על פעילות גופנית סדירה . לא מומלץ להתחיל בספורט חדש, אם אין מסגרת בה את מתאמנת את יכולה להוסיף הליכות בנות חצי שעה פעם ביום.

48 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול