דיקור סיני בהריון והשפעות לאחר הטיפולים

עודכן: 7 בדצמ׳ 2020

מאת שיזף כהן מטפלת ברפואה סינית למשפחה


מהלך ההריון הבריא בראי הרפואה הסינית


ההריון הוא זמן של שינוי במחזוריות הטבעית בגוף האישה.כתוצאה מהפסקת המחזור החודשי מתרחשים בגוף הרבה שינויים אשר אופייניים להריון, ולא מופיעים בזמן אחר. בתפיסה הסינית ישנה חלוקה בסיסית בין YIN ו YANG (שני הפכים שמשלימים זה את זו ה YIN מייצג את הנקבה, ירח, קור, חושך ותנועה כלפיי פנים ועוד. ה YANG מייצג את הזכר, שמש, חום, אור ותנועה כלפיי חוץ ועוד. ), בזמן ההריון ישנו שפע בYANG + YIN מכיוון שאין איבוד דם חודשי וישנה עלייה הדרגתית במי השפיר.
לפי הרפואה הסינית, בהריון נוצר עומס ולחץ על הכליות משום שהצ'י והתמצית שלהן הולכים להזנת העובר ( לפי הרפואה הסינית בגוף יש חומרים פעילים החיוניים לנו, כמו תמציות, צ'י -אנרגיית החיים הזורמת במערכת 12 מסלולים המרושתים על פני כל הגוף הנקראים מרידיאנים כאשר כל מרידיאן קשור לאיבר פנימי בגוף, דם- כפי שאנו מכירים אותו, מערכת החיסון ונוזלי הגוף – אשר בנוסף אחראיים על תהליכי החלמה ושמירת הבריאות). עם הפסקת המחזור החודשי, דם הווסת זורם פנימה ומזין את הגוף עצמו בנוסף להזנת העובר. ניתן לומר שבזמן ההריון, דם הופך לתמצית אשר מזינה את הגוף והעובר, ולכן בנסיבות נורמליות, ובהריון תקין, אשה הרה קורנת ובריאה (בעיקר סביב החודשים רביעי עד שביעי).

בדיקור סיני בהריון מתייחסים לכל חודש לפי הקשר שלו עם איבר פנימי אחר ומיוחס לו כמתואר:

חודש 1 כבד

חודש 2 כיס המרה

חודש 3 מעטפת הלב

חודש 4 המחמם המשולש

חודש 5 טחול

חודש 6 קיבה

חודש 7 מעי גס

חודש 8 ריאות

חודש 9 כליות

חודש 10 שלפוחית השתן

*על פי התיאוריה הסינית המסורתית אסור להשתמש בדיקור סיני בהריון בנקודות על גביי המרידיאן השייך לאותו החודש.

רפואה סינית לנשים, בעיות והסתבכויות בהריון

בנסיבות אופטימליות, הריון לא יגרום בעיות לאשה בריאה, אך אם בעת הכניסה להריון גוף האישה מצוי בחוסר, ההריון יעמיק את החוסר, וכך עלולות להתפתח בעיות במהלך ההריון. חוסרים אפשריים הם חסר דם (אנמיה), חסר YIN (חוסר באנרגיה המזינה) או חסר בכליות (חסר בתמציות המולדות).

הדיקור הסיני בזמן ההריון מאוד אפקטיבי, ישנן שלוש בעיות עיקריות העלולות להתפתח במהלך תקופה זו:

1- חסר דם או חסר YIN – לרוב מתפתחים אצל נשים אשר התחילו את ההריון בחסר. לרוב בעקבות עבודת יתר והתשה עצמית ( חוסר שינה מספקת, תזונה לא מתאימה ועוד.. ) או בעקבות מצב תורשתי של חולשת כליות. חסרים אלו מחמירים במהלך ההריון מפני שרוב הדם וה YIN של האם הולכים להזנת העובר.

2- תקיעות צ'י - במהלך ההריון עלולה להיווצר 'חסימה' של צ'י על ידי העובר, בעיקר בחודשים האחרונים של ההריון. החסימה מונעת את ההורדה התקינה של הצ'י מהמחמם האמצעי (חלל הבטן), וכך נוצרת תקיעות צ'י. היכולה להתבטא במספר תסמינים, לדוגמא קשיי נשימה.

3- ליחה – עוד תוצאה של ה'חסימה' במחמם האמצעי על – ידי העובר היא היחלשות מערכת העיכול (PI) ובשל כך יצירת עודף ליחה.

מקוצר היריעה לא אוכל להרחיב במאמר זה על כל הבעיות והתסמינים הכרוכים בהריון, בחרתי להרחיב מעט על תחושת החולי בבקרים משום שזו סיבה נפוצה להגעה לטיפולי דיקור סיני בהריון.

תחושת החולי המאופיינת בבחילות והקאות היא אחד הסימנים המוקדמים להריון (למרות שלא כל הנשים בהריון חוות אותה), הטווח נע בין בחילה קלה להקאות חמורות מאוד ותכופות. התחושה הרעה יכולה להופיע בכל שעה ביממה, ומתבטאת יותר בשעות הבוקר. לרוב התחושה מופיעה בתחילת ההריון ונעלמת אחרי שלושה חודשים, אך במקרים חמורים יכולה להמשך תקופה ארוכה ואפילו כל זמן ההריון. עוצמת הבחילות וההקאות בהכרח קשורה למצב מערכת העיכול של האשה לפני ההריון.

מצב מתיש של תחושת חולי המלווה בבחילות והקאות, מתואר בכתבים המסורתיים לדיקור סיני בהריון, נאמר שאם האשה עדיין מסוגלת לאכול במידה מספקת להזנת הגוף, הבחילות של ההריון לא נחשבות כבעייתיות. לעומת זאת אם ההקאות הופכות קיצוניות ומשפיעות על הלב. מצב זה מהווה איום על ההריון והטיפול בו הכרחי (הטיפול שהוצע בכתבים הוא דיקור סיני או צמחי מרפא סיניים).

לסיכום, הטיפול בדיקור סיני בהריון מביא להקלה עצומה בבעיות רבות, כמו מיגרנות, בחילות והקאות, כאבים אורטופדיים, סחרחורות, בעיות לחץ דם, סוכרת הריון, חרדות ומתחים ועוד..צפייה 10 תגובות